« Back to Glossary Index

Mykoterapia (Fungoterapia) jest nauką zajmującą się leczeniem grzybami. Grzyby w medycynie naturalnej (głównie Tradycyjnej Medycynie Chińskiej) stosuje się od tysięcy lat. Chiński Cesarz Shénnóng w 2838 r. p.n.e. stworzył encyklopedię medycyny naturalnej, w której opisał m.in. właściwości lecznicze grzybów witalnych. Niewątpliwie to było początkiem nauki, jaką jest mykoterapia.

Obecnie około 700 gatunków grzybów wykazuje działanie prozdrowotne, a ich właściwości lecznicze zostały potwierdzone w badaniach laboratoryjnych. Do najbardziej cenionych grzybów leczniczych zaliczamy przede wszystkim reishikordyceps chiński, shiitake oraz maitake. Wśród grzybów występujących w polskich lasach warto wyróżnić natomiast borowiki i maślaki

Grzyby lecznicze różnią się między sobą zawartością substancji odżywczych. Są cennym źródłem witamin, minerałów, fitohormonów i polisacharydów. Podnoszą odporność organizmu, wspierają leczenie stanów zapalnych, chorób nowotworowych, wirusowych i alergicznych, redukują poziom cukru we krwi i mogą obniżać cholesterol.  

Kategorie: