Poznaj „Niezwykły Świat Grzybów”

 

Film Fantastic Fungi został wyreżyserowany przez Louiego Schwartzberga. Obraz ten jest dokumentem, który oprowadza nas po magicznym świecie grzybów. Pokazuje ich cały przekrój, od pleśni, po grzyby jadalne, lecznicze, trujące, śmiertelnie niebezpieczne, jak i halucynogenne.

Fantastic Fungi jest powrotem do przeszłości. W tym obrazie widzimy jak dzięki grzybom zmienia się nasza planeta, jakie zmiany ewolucyjne zachodzą w człowieku oraz jak dzięki grzybni jesteśmy połączeni – planeta, drzewa, grzyby i my.

Pomimo tego, że głównymi aktorami w tym dokumencie są grzyby warto jednak zwrócić uwagę na cały zespół, który stworzył Niezwykły Świat Grzybów.

 

źródło: fantasticfungi.com

Fantastic Fungi swoją premierę miał 11 października 2019 roku, dwa lata później został doceniony przez Netflixa i trafił na platformę streamingową. Pozwoliło to szerszej publiczności poznać i zrozumieć czym są grzyby i jak mogą nam pomóc!

Do tej pory moim ulubionym serialem dokumentalnym był program „Przedziwna planeta ziemia”. Serial, w którym pokazano piękno ziemi składał się z 10 odcinków. Will Smith oraz eksperci (głównie astronauci) opowiadali o tym, jak wszystkie procesy na ziemi są ze sobą powiązane. Oglądając Fantastic Fungi widziałem duże podobieństwo w efektach jak i w przekazie.  To jest zdecydowany plus!

15 lat pracy

Reżyser Niezwykłego Świata Grzybów poświęcił 15 lat swojego życia na nagrywanie grzybów. Urodzony w 1950 roku, Louie Schwartzberg jest jedynym reżyserem na świecie, który robi filmy poklatkowe przez 24 godziny na dobę, każdego dnia, od ponad trzydziestu lat. Uznaje się go za pionera kinematografii poklatkowej. Kręcenie poklatkowe (Time Lapse) jest połączeniem filmu oraz fotografii. Efekt finalny pozwala pokazać długotrwałe procesy jak np. ruch słońca i chmur po niebie, topnienie lodowców, rozwój przyrody w kilkusekundowym materiale wideo, który jest połączeniem serii zdjęć.

Koncepcja ta jest pokazana w specjalnym video, które możecie obejrzeć tu:

 

Wielu z Was pewnie zaskoczy to, że piękne ujęcia grzybów były kręcone w studio, a nie w naturalnym środowisku. Reżyser zbudował takie właśnie miejsce do pracy na dachu swojego garażu. Louie Schwartzberg tłumaczy to tym, że nie dałoby się uzyskać takiego efektu przez wiatr, drgania i zmienne światło. Grzyby były uprawiane przez mykologów na planie, a operatorzy musieli przewidzieć jak najlepiej ustawić lampy oraz w którą stronę i jak wysoko grzyby będą rosnąć. Wiele rzeczy mogło się nie udać, reżyser twierdzi, że 1 na 6 ujęć kończyło się niepowodzeniem i tracili efekt kilkutygodniowej pracy.

Za scenariuszem Fantastic Fungi stoi Mark Monroe, specjalista od filmów dokumentalnych. W swojej karierze otrzymał wiele nominacji i nagród. Jest autorem scenariusza m.in. do Ikara i Zatoki delfinów. Podziwiam go, że w 80 minut potrafił zmieścić tyle historii, faktów, teorii i obserwacji. Dzięki jego pracy film jest spójny, a przejścia pomiędzy wątkami są bardzo płynne.

Sugeruję obejrzeć film z oryginalnym lektorem i polskimi napisami. Narratorką w Fantastic Fungi jest laureatka Oscara, aktorka Brei Larson, którą możemy kojarzyć z filmów Pokój, Don Jon,  Avengers, Kapitan Marvel i Kong: Wyspa czaszki. Jej poetycka narracja pozwala nam przenieść się do magicznego królestwa grzybów, a jej głos idealnie pasuje do przedstawienia tego wyjątkowego królestwa.

Warto wspomnieć również o roli Paula Stametsa. Uważam, że dzięki jego osobie film ten jest lżejszy i przyjemniejszy w odbiorze. Paul jest jednym z najbardziej znanych mykologów, mówcą, przedsiębiorcą, autorem wielu książek i badań naukowych. Odkrył i nazwał wiele nowych gatunków grzybów psylocybinowych. Jego historia kariery naukowej nie rozpoczęła się od uniwersytetów, był on zwykłym drwalem. Przygoda Paula z grzybami zaczęła się, jak to z reguły bywa od przypadku, ojciec jego przyjaciela spalił jego książkę „Odmienne stany świadomości” Charlesa T. Tarta. Było to dla niego impulsem do zaciekawienia się i wejścia w świat grzybów. Paul Stamets opowiada w filmie o tym, jak grzyby zmieniły jego życie, a psylocybina wyleczyła go z jąkania.

W 1980 roku Paul Stamets założył firmę Fungi Perfecti, która na początku była małą rodzinną firmą zajmującą się produkcją grzybów delikatesowych i leczniczych. Dziś jest wielkim przedsiębiorstwem, które uprawia grzyby, produkuje suplementy diety oraz przeprowadza liczne badania naukowe.

źródło: fantasticfungi.com

Potencjał królestwa grzybów

Eksperci występujący w Fantastic Fungi ukazują nam wszechstronny potencjał królestwa grzybów oraz kilka ciekawych teorii.

Pokazują wpływ psylocybiny na wiele chorób oraz przybliżają nam hipotezę naćpanej małpy (ang. The Stoned Ape Theory), która mówi o tym, że grzyby psylocybinowe miały wpływ na rozwój ludzkiej świadomości, a przez to całej cywilizacji. Jestem ciekaw co o tym myślicie 😉

Z dokumentu dowiadujemy się również o penicylinie, pleśni która zapoczątkowała epokę antybiotyków i odegrała kluczową rolę podczas II wojny światowej. Dzisiaj jest ona z powodzeniem wykorzystywana w przemyśle spożywczym i dzięki niej spożywamy m.in sery pleśniowe.

Aby uniknąć spoilerowania nie chcę streszczać całości filmu. Pozwolę Wam odkryć pozostałe historie samemu, nie będziecie żałować!

źródło: bioneers.org

Fantastyczne grzyby = Fantastyczne efekty

Fantastyczne grzyby to przede wszystkim fantastyczne efekty wizualne. Film ogląda się z zachwytem i przyjemnością. Eksperci stanęli na wysokości zadania i przedstawili nam grzyby w ciekawy i interesujący sposób. Jak niemal przy każdym dokumencie możemy odnieść wrażenie, że jest on lekko stronniczy, ideologiczny, a nawet… zwariowany. Według mnie wiele scen i teorii prosiło się o dodatkowe rozwinięcie. 80 minut to zdecydowanie za krótko, aby pokazać cały potencjał grzybów. Zdecydowanie serial składający się z kilku odcinków byłby tu lepszym rozwiązaniem, coś na wzór wspomnianej wcześniej „Przedziwnej Planety Ziemia”. Film jest jednak udanym przedstawieniem grzybów i ukazaniem ich wpływu na wyzwania medyczne, terapeutyczne i środowiskowe, z którymi mierzy się dzisiejszy świat. Zdecydowanie polecam!

Moja ocena: 8/10

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł podziel się nim ze znajomymi oraz odwiedź ogrzybach.pl w innych miejscach. Znajdziesz nas na instagramie oraz facebook’u.

 

#ogrzybach – wszystkie grzybki w jednym miejscu!

Autor bloga - Marek

Autor: Marek Szeliga

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem w branży sportowej. Pasjonat naukowego podejścia do zdrowia i suplementacji, fan biohackingu. Uczestnik wielu szkoleń z zakresu dietetyki, suplementacji i treningu. Miłośnik kuchni roślinnej, w której zaszczytne miejsce zajmują grzyby. Plan na każdy dzień: ruch, książka, twórcza praca. Plan na weekend: las, hamak, pizza!