« Back to Glossary Index

Psylocybina jest organicznym związkiem chemicznym o właściwościach psychodelicznych. Występuje naturalnie w około 200 gatunkach grzybów psychodelicznych, inaczej zwanych grzybami magicznymi oraz grzybami halucynogennymi. Według źródeł historia jej stosowania sięga 4 tysięcy lat. Psylocybina jest obok LSD najczęściej stosowaną substancją psychodeliczną. 

Zawartość substancji psychoaktywnych w grzybach jest różna i wpływ na nią ma gatunek grzyba, warunki w jakich dany grzyb rósł, jego wielkość i wiek. Związek ten działa na nastrój, percepcję, poziom serotoniny i procesy poznawcze. Osoby stosujące psylocybinę rekreacyjnie doznają stanów euforii i jedności ze światem. Właściwości psylocybiny zostały także zauważone przez badaczy naukowych. Z powodzeniem stosują ją we wspomaganiu leczenia depresji, zaburzeń obsesyjno – kompulsyjnych, łagodzeniu bólu wśród chorych na nowotwory złośliwe.  

Według badaczy z National Institute on Drug Abuse substancja ta nie powoduje uzależnienia fizycznego i nie wywołuje zespołu odstawienia. W Polsce psylocybina występuje w łysiczkach lancelowatych. Status prawny w naszym kraju zalicza psylocybinę do grupy I-P, czyli substancji o dużym potencjale nadużywania i braku zastosowań medycznych. Według prawa można jej używać jedynie w badaniach naukowych. 

Psylocybina
Wzór chemiczny psylocybiny
Kategorie: